Słodycze za poezję!

„…Poezja-
tylko co to takiego poezja.
Niejedna chwiejna odpowiedź
na to pytanie już padła.
A ja nie wiem i nie wiem i trzymam się tego jak
zbawiennej poręczy.”
                               „Niektórzy lubią poezję” Wisława Szymborska

Wisława Szymborska, nagrodzona Literacką Nagrodą Nobla w 1996 roku, w swoich utworach wykorzystuje często topos TEATRUM MUNDI. Wiersz „Niektórzy lubią poezję” nie ma rymów, zawiera liczne przerzutnie, epitety i pytanie retoryczne. Od razu widzimy co podmiot liryczny chce nam przekazać. Możemy też utożsamić go z autorką.

                Zawsze miałeś z tym problem? Stresował cię stojący nad tobą nauczyciel, czekający z niecierpliwością na twoją odpowiedź, która nic nie wnosiła do twojego życia, ale miała za to świadczyć o twojej niebywałej inteligencji i „poważnym podchodzeniu do zajęć lekcyjnych”. Każda kolejna taka lekcja doprowadziła do tego, że znienawidziłeś poezję. Gdy tylko to słyszysz twoją głowę zapełniają słowa: „podmiot liryczny”, „rymy”. „metafora”, „onomatopeja” czy „oksymoron”. Nie umiesz już przeczytać żadnego wiersza zastanawiając się nie nad tym „co autor miał na myśli”, a  nad tym co TY masz na myśli podczas czytania.
                Czy chciałbyś odczuwać radość w zanurzaniu się w Szymborskiej, Miłoszu, Norwidzie i innych mniej „maturalnych” autorach?
                Wyobraź sobie, że siedzisz w ceglanym pomieszczeniu na wygodnym fotelu, jedyne co słyszysz to spokojna muzyka klasyczna w tle, przed sobą masz pyszna ciasteczka i herbatkę, a dookoła siebie przyjaciół, nie tych z lekcji, a z przerw. Czytasz wiersz, mówisz dlaczego według ciebie jest wyjątkowy, twoi przyjaciele opowiadają o swoich odczuciach. Czy taką poezję byś pokochał? A co jeśli ci powiem, że taka sytuacja może mieć miejsce, a nawet mogła już mieć?
                „Zajawka” zorganizowała już dwa wieczorki poetyckie: 15. listopada i 6. grudnia. Kolejny odbędzie się zapewne 3. stycznia. Odczytaliśmy już wspólnie „myśli zamrożone” (wiersze naszych absolwentów), a także tomiki Wisławy Szymborskiej. Nie ma złego przeczytania, złej interpretacji, złego nastawienia. Możesz siedzieć, stać, skakać, co wolisz. Masz być po prostu sobą.
                3. stycznia będzie miała miejsce tzw. „wolna Amerykanka”, zabierz więc dowolny tomik wierszy i zapraszamy!

Karolina Nosek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *