Scrinium 2013

W ubiegły piątek do naszej szkoły przyjechali finaliści konkursu, zaproszeni goście oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Tematem tegorocznego konkursu Scrinium była „Kraina otwartej książki”. Uczestnicy mogli przesyłać pracę na temat swojej ulubionej książki, ulubionego pisarza/pisarki bądź ulubionego tematu. Z kilkunastu przesłanych prac poloniści, uczący w naszej szkole wyłonili finałową siódemkę, która zaprezentowała swoje prace jury, w skład których zasiedli: dr Agnieszka Zgrzywa, mgr Krystyna Świgoń, a także prof. dr hab. Stanisław Sierpowski  oraz co najważniejsze, nam- uczniom I Liceum Ogólnokształcącego oraz zaproszonym gościom. A oto finaliści i ich tematy:

 Agnieszka Bakalarska- Osteogenesis imperfecta

Patrycja Miś- Losy zamknięte w pamiętnikach

Jagoda Roszak- „…pomiędzy dokładnością rzeczywistości a niedokładnością wyobraźni pozostaje mała szczelina niewyobrażalnego.” „Nieznośna lekkość bytu” Milana Kundery jako powieść o antynomiach

Magdalena Seń- Roma Ligocka „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku”

Jakub Stojanowski- Czarny biały kruk

Agnieszka Wenderska- Krótka rozprawa na temat przypuszczeń

Mikołaj Przezbórski- Dostojewski spod podłogi

Jako pierwsza pracę zaprezentowała uczennica klasy 3d Agnieszka Bakalarska. Przedstawiła nam książkę Jodi Picoult Pt: „Krucha jak lód”. W swoim kilkunasto minutowym wykładzie wykorzystała zdjęcia i urywki filmu, które wprowadziły nas w temat tak trudnej i poruszającej lektury.

Kolejna finalistka Patrycja Miś mieszkająca i ucząca się na co dzień we Włoszakowicach przedstawiła nam kilka powieści Nicholasa Sparksa- jednego z najbardziej znanych amerykańskich pisarzy.

Jagoda Roszak to kolejna finalistka ucząca się w naszym Liceum. Nie wiem jak was, ale mnie na pewno zachęciła do przeczytania książki Milana Kundery. Jagoda jako jedyna z uczestników konkursu mówiła z wielkim spokojem, płynnością, idealnie dobierała słowa, jakby mówienie przed tak liczną publicznością nie sprawiało jej żadnego problemu.

„Dziewczynka w czerwonym kapturku” to autobiografia Romy Ligockiej, to właśnie ulubiona książka Magdaleny Seń. Nigdy nie słyszałam o tym dziele literackim, co spowodowało, że słuchałam prezentacji z wielkim zainteresowaniem.

I w końcu pierwszy finalista- Jakub Stojanowski, chłopak o wielkim talencie pisarskim. Był jedynym uczestnikiem, który w swojej pracy wykorzystał własne opowiadanie, co na pewno wpłynęło pozytywnie na wybór jego pracy.

Agnieszka Wenderska, uczennica klasy humanistycznej, to właśnie ona wygrała nagrodę publiczności. Swoją prezentację urozmaiciła rekwizytami oraz muzyką Ludwiga van Beethovena. Agnieszka przedstawiła nam książkę Erica Emmanuela Schmitta Pt: „Przypadek Adolfa H.”, po którą powinni sięgnąć wszyscy Ci, którzy zastanawiają się nad tym co by było gdyby Adolf Hitler dostał się na Akademię Sztuk Pięknych.

I ostatni finalista- Mikołaj Przezbórski. To on na samym początku powiedział, że nie ma zamiaru czytać, a tym bardziej uczyć się na pamięć swojej pracy. Ciekawy i niepowtarzalny wykład z pewnością spowodował, że Mikołaj został siódmym zwycięzcą humanistycznego konkursu Scrinium.

Tuż przed ogłoszeniem zwycięzcy i rozdaniem książkowych nagród, na scenę wyszła dr Agnieszka Zgrzywa, która przedstawiła nam twórczość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Wszystkim osobom, które wzięły udział w konkursie życzymy powodzenia, a zwycięzcy serdecznie gratulujemy, pozostałych natomiast zachęcamy do wzięcia udziału w przyszłym roku.

Galeria na Facebooku.

                                                                                              Klaudia Kossowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *