Profile klas pierwszych w Jedynce na rok 2019\2020

Reforma szkolnictwa zapewne nieźle namieszała Wam w głowach, co?

Boicie się, że będzie ciężko z dostaniem się do jakiejkolwiek szkoły?

Miejcie świadomość, że w niektórych placówkach w związku z reformą, godziny pracy szkoły mogą zostać zmienione – dla Was oznacza to mniej więcej tyle, że istnieje możliwość uczęszczania do szkoły na dwie zmiany (poranną i popołudniową). Brzmi strasznie? Spokojnie, w I Liceum też wolimy zostać przy tradycyjnym, jednozmianowym systemie – i to też Wam oferujemy!
W rzeczywistości, Drodzy Gimnazjaliści i Podstawówkowicze, najtrudniejszy okaże się dla Was wybór profilu.

Musicie pamiętać, że wybór, jaki dokonacie, będzie na Was ciążył przez najbliższe 3 (bądź 4) lata Waszego życia. Oczywiście nie ma co panikować, bo w ciągu pierwszego roku nauki możecie teoretycznie przenosić się z klasy do klasy.
Jednak aby uniknąć całego zamieszania, opiszę Wam pokrótce każdy z profili.

W I Liceum Ogólnokształcącym będziecie mieli do wyboru aż 6 różnych kierunków, w których możecie się kształcić. Te same profile będą funkcjonowały zarówno wśród gimnazjalistów, jak i uczniów podstawówki.

Dla ułatwienia od razu postaram Wam się przejrzyście wytłumaczyć kwestie językowe. Będąc na każdym profilu (z wyjątkiem klasy lingwistycznej, o której napiszę za chwilę) obowiązuje Was wybór drugiego języka obcego. Oprócz obowiązkowego języka angielskiego, wybieracie między j. hiszpańskim, rosyjskim lub  niemieckim (dla chętnych: istnieje możliwość zdawania niemieckiego certyfikatu DSD I/II, co najczęściej wiąże się z dodatkowymi godzinami lekcyjnymi w ciągu tygodnia).

Kwestia grup językowych zostaje rozwiązana w pierwszym miesiącu Waszego pobytu u Nas; każdy z Was napisze testy sprawdzające znajomość danego języka (angielskiego i drugiego, wybranego przez siebie), na podstawie których zostaniecie przydzieleni do poszczególnych grup językowych, liczących zwykle koło 15 osób. To świetna okazja, żeby zapoznać się z osobami z innych klas!

Ida Ilmer

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *