Pani Violetta

Pewnie każdy z was zastanawiał się kiedyś nad tym, jakie korzyści przynosi nauka języków obcych. W naszej szkole kładzie się duży nacisk na ich znajomość, która bez wątpienia jest przydatna w dalszym życiu. Każdy uczy się angielskiego, niektórzy łaciny, hiszpańskiego, francuskiego, rosyjskiego lub niemieckiego. Do niemieckiego uczniowie mają różne podejście, ale i tak w większości z nas chęć do jego nauki wzrasta. Pani Violetta Dopierała, nauczycielka tego przedmiotu, została przez nas zapytana między innymi o to, dlaczego ten język staje się coraz bardziej popularny i jak funkcjonuje w naszej szkole wymiana polsko-niemiecka, która niedawno miała miejsce. Dowiedzieliśmy się też gdzie studiowała i dlaczego wybrała akurat filologię.

 

 

 

 

–                    Na czym dokładnie polega wymiana polsko-niemiecka, która niedawno się odbyła?

–                     O wymianie polsko-niemieckiej i jej długoletniej tradycji w naszej szkole, bo to już ponad 20 lat, dużo by mówić. Krótko mówiąc – WARTO pod każdym względem. Kontakt z żywym językiem- bezcenne!;-) Żadne biuro podróży nie ma w swojej atrakcyjnej ofercie tak wartościowej propozycji. Wymiana młodzieży to wymiana myśli, poglądów, poznanie kraju „od kuchni”. Najpierw gościmy przez tydzień grupę młodzieży z Mosbach (Badenia – Wirtembergia) w Polsce, ma to zwykle miejsce we wrześniu. Goście mieszkają u swoich partnerów, mają możliwość zobaczyć zajęcia w szkole, spędzić weekend u rodzin, zwiedzić Leszno, przyjmowani są w ratuszu przez władze miasta. Wyjeżdżamy też na trzydniową wycieczkę, w tym roku byliśmy w Trójmieście, bowling, zakupy, długie rozmowy…….. Polecam zajrzeć na naszą stronę internetową:

http://jedynka-leszno.pl/dla-kreatywnych/item/132

W maju wybieramy się do naszych przyjaciół do Niemiec na tydzień 

 

–                    Skąd wziął się pomysł z wymianą? Od jak dawna funkcjonuje on w naszej szkole?

–                    Nie potrafię odpowiedzieć na pytanie skąd wziął się ten pomysł. Mój on nie był, a szkoda. Kiedy zaczęłam pracować w I LO wymiana młodzieży była już organizowana. Każdego roku z takim samym zapałem. Pamiętam, że były takie 2 lata, kiedy mieliśmy wymianę z 2 szkołami w Niemczech. Zainteresowanie było ogromne, chętnych nie brakowało. Jest to, więc bardzo trafiony pomysł.

–                    Jakie są zalety, a jakie wady takiej wymiany?

–                    Widzę przede wszystkim zalety , jeśli są jakieś niedogodności, to nie są one na tyle istotne, żeby o nich mówić. Bo cóż oznacza zmęczenie, czy nieobecność przez tydzień w szkole na regularnych zajęciach? Wszystko da się nadrobić i odespać. 

–                    Czy uważa pani, że taka wymiana sprzyja naszej integracji z Niemcami przez przybliżanie sobie ich tradycji i kultury?

–                     Oczywiście, że tak. Niezależnie czy są to Niemcy i Polacy, czy inne narodowości, to jest to przede wszystkim spotkanie młodych ludzi, którzy niezależnie od narodowości chętnie się integrują i odkrywają, że więcej nas łączy niż dzieli.

 

– Dlaczego pani zdaniem warto uczyć się języka niemieckiego?

 

– Moim zdaniem warto jest uczyć się języków obcych, nie tylko niemieckiego. Warto znać przynajmniej 2 języki obce, bo to już jest wymóg obecnych czasów. Jeśli język angielski nie jest już traktowany przez pracodawców jak język obcy, to warto znać jakiś inny język na wysokim poziomie. W naszym rejonie warto znać język niemiecki, bo obecność firm niemieckich na naszym rynku i bliskość granicy to wymusza. Dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego? Odpowiedź na to pytanie zamieściliśmy na naszej stronie internetowej http://www.goethe.de/ins/pl/lp/lhr/wer/wdl/plindex.htm

Podpisuję się pod tym.

 

– Gdzie pani studiowała? Czy zdawała pani coś takiego jak egzamin DSD?

 

– Studiowałam w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Lesznie ( język niemiecki), a następnie w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze/ obecnie Uniwersytet.

Nie zdawałam egzaminu DSD, gdyż nie było wówczas jeszcze takiej możliwości ( egzamin jest zdawany w Polsce od 1996 r.) Na pewno gdybym miała taką możliwość, to nie wahałabym się ani chwili. Po pierwsze, dlatego, że jest to bardzo prestiżowy egzamin, uznawany i ceniony na całym świecie, a po drugie jest on całkowicie bezpłatny.

 

–                    Sądzi pani, że po studiach filologicznych znajdzie się łatwo pracę?

–                    Trudno powiedzieć, czy po ukończeniu takich studiów będzie łatwo o pracę. Kierunki techniczne są teraz popularne. Jeśli już filologia to tylko, jako uzupełnienie do innego np. technicznego kierunku. To teraz coraz powszechniejsze, że studiuje się 2 kierunki i słusznie, moim zdaniem.

–                    Idąc na studia, myślała pani bardziej o zostaniu tłumaczem, czy chciała pani od razu zostać nauczycielem?

–                    Od zawsze czułam, że chcę pracować z młodymi ludźmi. Dlatego też po szkole podstawowej wybrałam się do Studium Nauczycielskiego w Lesznie. Wtedy chciałam być nauczycielem w przedszkolu. Wyjechałam jednak na ponad rok do Niemiec, jako Au-Pair i wiele się zmieniło. Czy czułam, że jestem stworzona do języków? Myślę, że mam łatwość uczenia się języków obcych i bardzo to lubię. Chętnie też dzielę się swoją wiedzą i lubię patrzeć, jak to dzielenie się przynosi efekty, a moi uczniowie odnoszą sukcesy.

–                    Jak pani spędza swój wolny czas?

–                     A co to jest czas wolny? Zastanawiam się, czy w moim słowniku jest takie pojęcie jak czas wolny;)

Z pewnością pani Violetta Dopierała to bardzo zapracowana osoba, uwielbiająca swoją pracę i obcowanie z młodzieżą szkolną, której stara się przekazać wiedzę i zainteresować językiem i kulturą naszych sąsiadów, Niemiec.

 

Joanna Schubert, Ewa Poloch

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *