DSD… DSD… O co w ogóle chodzi z tym DSD?

DSD – czyli Deutsches Sprachdiplom, to rodzaj egzaminu, oczywiście, jak sama nazwa wskazuje, z języka niemieckiego, który potwierdza jego znajomość  przez zdającego na poziomach B2/C1. Dyplom DSD B2/C1 wydawany jest przez Ministerstwo Edukacji i Kultury Republiki Federalnej Niemiec w Bonn i uprawnia do studiowania na niemieckojęzycznych uczelniach.

Składa się on z części ustnej i pisemnej. Osoby, które osiągną co najmniej 30% z każdej części, ale nie przekroczą 60% ze wszystkich części, otrzymują certyfikat DSD B2, natomiast osoby, które uzyskały ponad 60% otrzymują certyfikat językowy DSD C1.

Na część ustną każdy z przystępujących do egzaminu musi przygotować prezentację na tematy wybrane samodzielnie dotyczące kontrowersyjnych zjawisk w społeczeństwie. W tym roku poruszają one problemy np.: elektrowni atomowych, zakazu palenia w miejscach publicznych, wprowadzeniu

e-booków w polskich szkołach, zabronieniu testowania produktów na zwierzętach, czy prawnego ograniczenia sprzedaży FastFoodów. Zdający nie może zapomnieć, że wybrany temat musi zawierać porównanie sytuacji w Polsce oraz Niemczech.

Jednak to nie wszystko w części ustnej. Zaczyna się ona dyskusja na wylosowany w trakcie egzaminu temat (zdający ma 20 minut tuż przed egzaminem na przygotowanie się do niego), a materiał stymulujący jest podobny jak na maturze ustnej z języka obcego. Cała ta partia trwa nie więcej niż 20 minut.

Jeśli chodzi o części pisemną zawiera ona:

– czytanie (das Leseverstehen)

-słuchanie (das Hörverstehen)

-pisanie (die Schriftliche Kommunikation)

Za najtrudniejszą część z całego egzaminu uchodzi pisanie, które trwa 120 minut. Polega ono na streszczeniu tekstu oraz grafiki dotyczącej tekstu, później napisaniu rozprawki w oparciu o ten sam temat i zakończenia w formie własnego zdania. Jedyną pomocą są słowniki: polsko-niemiecki i niemiecko-niemiecki.(:D)

W tym roku egazmin w naszej szkole zdaje 18 uczniów z czego 15 to uczniowie klasy 3c – czyli ‘pozerówkowej’, dwujęzycznej niemieckiej, a jeden z nich to zeszłoroczny zdający, któremu  tak się spodobało, że postanowił i w tym roku podejść do DSD.;)

Czas szybko mija i to w tym tygodniu – we wtorek- nasi koledzy przystąpią do egzaminu pisemnego!

4-ego grudnia zaczną o 8.10 czytanie(das Leseverstehen) które będzie trwało do 9.25, później od 9.55 słuchanie (das Hoerverstehen) do 10.45, następnie od 11.05 do 13.05 pisanie (die Schriftlichie Kommunikation). W pocie czoła będą czytać, zaznaczać, kreślić pod czujnym okiem p.prof. Małgorzaty Olejnik, p.prof. Małgorzaty Adamczewska i p. prof. Burkhard Paudtke.

Podczas egzaminu ustnego, który odbędzie się 19 i 20 grudnia oceniać ich będzie gość specjalny, Dorothea Burdzik, koordynatorka programu DSD I i DSD II w Centralnym Wydziale ds. Szkolnictwa za granicą,  oraz ponownie p.prof. Małgorzata Olejnik i p.prof. Małgorzata Adamczewska.

Na wyniki zdający będą musieli poczekać prawie  do matury… czyli niestety chyba całkowicie odetchną z ulgą dopiero po otrzymaniu świadectwa maturalnego. 😉

Wraz z całą redakcją „Zajawki” jesteśmy pełni podziwu i trzymamy kciuki, by wszystkim udało się uzyskać jak najlepszy wynik. J

Życzymy połamania piór i języka!

 

Kasia N.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *