Drugie życie

Zaledwie tydzień temu na stokach narciarskich w Karpaczu podczas Mistrzostw Miasta Leszna rozpoczęła się kampania „Drugie Życie”, która ma na celu zwiększenie wiedzy i świadomości społecznej na temat polskiej transplantologii . Mówi się, że w Polsce pojawiło się dużo mitów i fałszywych informacji w  związku z przekazywaniem narządów osobom potrzebującym, dlatego coraz mniej osób decyduje się na krok w tę stronę. Uważane jest to za duży błąd, dlatego trzeba edukować Polaków i walczyć z negatywnym nastawieniem do przeszczepów.

Dlatego p.Anna Orzełek i p.Hanna Wein, znane ze swojej charytatywnej działalności i dobrego serca, postanowiły koordynować te działania w naszej szkole i na terenie naszego miasta. Akcja ta przeprowadzana jest już po raz piąty w naszym regionie, a patronują jej między innymi: Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Wielkopolskie Kuratorium Oświaty. Nasze liceum jest jedną z  32 szkół, które wspierają te działania.

Od samego początku jako szkoła działamy prężnie i nie przepuszczamy żadnej okazji by wypełniać naszą misję. Podczas samych Mistrzostw Miasta Leszna w narciarstwie udało się rozdać około 200 oświadczeń woli oraz promujących koszulek. Akcja ta trwa 3 miesiące i musi być udokumentowana, dlatego przy każdej okazji panie Koordynatorki zbierają zdjęcia i planują nowe, duże akcje, które pomogą rozprzestrzenić tę piękną ideę.

Po rozmowie z panią Orzełek dowiedziałam się, że kampania „Drugie życie” będzie promowana między innymi podczas Majówki z ABC, festynu w przedszkolu imienia Błogosławionego Jana Pawła II i oczywiście w naszej szkole i pobliskich placówkach. Planowane są też marsze i połączenie imprezy wraz z Dniem Dawcy Szpiku w kwietniu tego roku. Trwają również rozmowy z wiceprezydentem Grzegorzem Rusieckim odnośnie propagowania transplantacji podczas Dni Leszna 25-ego maja.

Już niedługo akcja ruszy na całego, wraz z pomocą przeszkolonych wolontariuszek Aleksandry Nowickiej, Gabrysi Oleszak (2b), Jagody Furmańczak, Aleksandry Mikołajczak (2e) i Pauliny Stasińskiej (1b). W naszym liceum odbędą się liczne prezentacje i rozstaną rozwieszone plakaty, które będą miały na celu promocję i uświadamianie młodych ludzi na temat przeszczepów organów. Oczywiście podczas licznych imprez i organizowanych spotkań rozdawane będą oświadczenia woli, które są meritum akcji.

Kampania kończy się pod koniec maja, dlatego działamy jak najprężniej i jak najefektywniej by wypaść jak najlepiej i jak najowocniej posłużyć słusznej sprawie. Nie jest to zbyt dużo czasu, dlatego WSZYSTKIE OSOBY chętne, zainteresowane udziałem prosimy do zgłaszania się do naszych pań Koordynatorek jak i również do dziewczyn z klas 2b, 2e i 1b, które zostały wymienione powyżej i już aktywnie działają w tym przedsięwzięciu. Najbardziej kreatywne TRZY szkoły zostaną obdarowane czekiem w wysokości tysiąca złotych, który będą mogły przeznaczyć na szczytne cele charytatywne.

Znając uczniów naszej szkoły jestem pewna, że nie zostaniecie obojętni wobec kampanii „Drugie Życie” i weźmiecie udział w jej promocji na terenie naszego miasta! J

 

Tak na zakończenie chciałabym jeszcze pozostawić Was z krótką lekturą tych kilku cytatów, ku refleksji i  i à propos tematu. 🙂

„Najlepszą drogą do odnalezienia samego siebie jest zagubienie się w służeniu innym”
– Ghandi

„Spałam i śniłam, że życie jest samą przyjemnością, obudziłam się i spostrzegłam, że życie jest służbą na rzecz innych. Służyłam i zobaczyłam, że służba jest przyjemnością.”
– Matka Teresa z Kalkuty

„Najbardziej niezmiennym i ważnym pytaniem życia jest: Co robisz dla innych?”
– Martin Luther King Jr.

„Obym nigdy nie był tak zajęty swoimi sprawami, by nie zareagować na potrzeby innych ze współczuciem i życzliwością.”
– Thomas Jefferson

„Jest jedno słowo, którym wszyscy powinniśmy kierować się jak regułą – wzjameność.”
– Konfucjusz

„Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr, które posiada, ale jego czynów. Nie ważne jest to co się ma, ale czym się dzieli z innymi.”
– Jan Paweł II

„Posiadanie wielkiego serca nie ma nic wspólnego z wartością twojego konta bankowego. Każdy ma coś, co może dać innym.”
– Barbara Bush (żona Georga H.W. Busha)

 

Kasia Nowak

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *