14 DNI

Film ten jest krótkim ( 23 minutowym) metrażem, reżyserii Igora Leńskiego – absolwent ILO  o obozie, na którym wolontariusze z PCK zajmowali się niepełnosprawnymi dziećmi. Odkryli co ich cieszy, jak można im poprawić humor, jak należy z nimi rozmawiać, aby zrozumieli i jak czasami „oszukać”, aby zrobili to czego nie chcą.
Premiera miała miejsce 4 listopada tego roku. Przez większość filmu pokazany jest Szymek wraz ze swoim opiekunem. Nie jest on w stanie sam jeść, ubrać się, umyć, ma problemy również z chodzeniem. Raczej trzyma się z dala od grupy i nie za bardzo chce uczestniczyć  w grupowych zabawach. Tym większe są problemy z upilnowaniem go. Widzimy jak opiekun stara się, aby ten obóz był dla niego przyjemny i pomaga w każdej czynności.
Obecni są też pozostali uczestnicy- obserwujemy ich zabawę, ale przede wszystkim zwraca się uwagę na ciężką pracę wolontariuszy, pilnujących, aby  ta zabawa trwała. Są zawsze uśmiechnięci, pełni energii i zmobilizowani.
Dokument zakończony jest powrotem Szymka do domu i jego spotkaniem
z rodzicami, którym „opowiada” ( w taki sposób jaki potrafi) co robił na obozie.
Warto jest znaleźć te niespełna 30 minut, aby zobaczyć to, jaką ciężką pracą może być dwutygodniowy obóz z niepełnosprawnymi, aby dowiedzieć się czegoś więcej o nich,  nie tylko tyle, że są niepełnosprawni. Oni także lubią muzykę, taniec, malowanie, bycie w centrum uwagi, gry zespołowe. Oceniamy ich z góry, przed poznaniem, uważamy, że każdy jest taki sam. Nic bardziej mylnego! Każdy ma swój odrębny charakter i inne upodobania.

Warto dodać, że za scenariusz tworzyli nasz uczniowie: Bartosz Bajsztok (3D), Ola Żyto (3G), a za dźwięk był odpowiedzialny Olek Bień z 3C.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zajrzyj: tutaj lub na oficjalnego facebooka QLTURA FILM . Gorąco polecamy!

 

14 Days

 

Karolina Nosek

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *