Zjednoczone Emiraty Arabskie

Zjednoczone Emiraty Arabskie to państwo położone nad Zatoką Perską i Omańską, w którego skład wchodzi siedem emiratów: Abu Zabi, Dubaj, Szardża, Adżman, Umm al-Kajwajn, Ras al-Chajma i Fudżaraja. Religią panującą jest islam, który obejmuje prawie 80% społeczeństwa. Kraj ten jest federacją emiratów, co znaczy, że władzę prawują: prezydent szejk, premier szejk oraz emirowie. Władza jest dziedziczna. Zjednoczone Emiraty Arabskie posiadają dobrze uzbrojoną armię, a gospodarka bardzo dobrze się rozwija, dzięki wydobyciu ropy naftowej.

Dubaj jest pięknym miastem. Posiada nowoczesną architekturę – większość budynków to oszklone wieżowce. Jednym z nich jest Burdż Chalifa – czyli najwyższy budynek na świecie, mierzący aż 828 metrów oraz 163 piętra. Inspiracją dla projektanta były motywy roślinne oraz elementy charakterystyczne dla islamskich budowli.

W Abu Zabi znajduje się Wielki Meczet Sheikh Zayed, który jest utrzymany w bieli i złocie. Jest to niesamowity obiekt pod względem architektonicznym, ponieważ posiada wiele kopuł o różnych wielkościach. Przez liczne okna wpadają promienie słońca, które odbijają się w zdobionych 24 karatowym złotem żyrandolu. Znajduje się tu największy na świecie ręcznie tkany dywan. Pomimo wielkich rozmiarów budowla wydaje się lekka,  jakby unosiła się pod niebo, dzięki licznym oknom. Przy świątyni znajduje się imponująca biblioteka z książkami o sztuce, religii i nauce islamskiej.

Wyspy palmowe to kompleks trzech sztucznych wysp w okolicach Dubaju. Z lotu ptaka wyglądają jak te egzotyczne drzewa. Atrakcja ta była bardzo droga oraz powiększyła linię brzegową o ponad 600 km. Jest to bardzo ekskluzywna część miasta, w której znajdują się liczne hotele, spa, parki rozrywki i centra handlowe. Jest to idealne miejsce na odpoczynek na plaży oraz zakupy.

Katarzyna Szałaj

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *