SŁAWOMIR MROŻEK Pisarz i rysownik

W związku nie tak odległym w czasie odejściem wybitnego dramatopisarza Sławomira Mrożka sądzę, że warto poświęcić jego postaci odrobinę uwagi. Jest on autorem wielu opowiadań (głównie satyrycznych) oraz utworów dramatycznych. Po wszystkich formach wypowiedzi poruszał się równie swobodnie. Zarówno ilość, jak i jakość tekstów, które wypłynęły spod jego dłoni, uczyniły go jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich autorów.
Jako dramaturg, zaliczany jest do nurtu absurdu, natomiast tematyka jego dzieł pozostaje wyjątkowo obszerna. Poruszają one kwestie filozoficzne, polityczne, obyczajowe i psychologiczne, co świadczy o niezwykłej wszechstronności pisarza. W swojej twórczości poruszała problematykę historii Polski oraz tematy uniwersalne.
Mrożek zasłynął nie tylko dzięki napisanym przez siebie tekstom. Swój debiut odniósł w 1950 roku jako rysownik. Jego prace ukazywały się na łamach „Przekroju”. Ponadto, często ilustrował napisane przez siebie utwory.
Był jednym z pierwszych laureatów literackiej nagrody nobla im. Kościelskich w 1962 roku.
Rok później rozpoczął migracje do Francji, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Włoch i Meksyku. Miały one znaczny wpływ na jego karierę. Publikacje na arenie międzynarodowej rozsławiły postać oraz umiejętności twórcy.
Niestety, niedługo po powrocie do Polski przeszedł udar mózgu. W konsekwencji, utracił zdolność posługiwania się językiem w piśmie i mowie. Odzyskał ją po kilku latach dzięki intensywnej terapii. Swoją ostatnią emigrację tłumaczył faktem, iż klimat w Nicei bardziej sprzyja jego zdrowiu. Tam właśnie zakończył swoje życie po osiemdziesięciu trzech latach. Jego prochy spoczęły w Panteonie Narodowym w Krakowie.
Lista stworzonych przez Mrożka dzieł jest bardzo imponująca. Pomiędzy licznymi dramatami i opowiadaniami możemy odnaleźć nawet dwie niewielkie, aczkolwiek zabawne powieści. Dwa z napisanych przez niego scenariuszy zrealizował, jako reżyser. Uważam, że warto obdarzyć twórczość tego artysty odrobinę większym zainteresowaniem.

Zuzanna Buchwald IC

Przy pomocy: http://pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82awomir_Mro%C5%BCek
Oraz: http://www.culture.pl/baza-sztuki-pelna-tresc/-/eo_event_asset_publisher/eAN5/content/slawomir-mrozek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *