Obok Nirvany

Kiedy słyszymy słowo GRUNGE myślimy przeważnie o zespole Nirvana lub o tragicznie zmarłym Kurcie Cobainie. Tymczasem , nie tylko ten zespół jest przykładem niezwykłej wiary w muzykę, determinacji w działaniu, wspaniałych tekstów i tragicznych momentów w twórczości oraz niesamowitego okresu który wypchnął muzykę underground na szczyt.

Powstała w 1987 roku grupa Alice in Chains była obok Nirvany drugim wielkim objawieniam grunge’wego świata Seattle i całego Zachodniego Wybrzeża. Charyzmatyczny posiadający niezwykły, głęboki głos wokalista Layne Staley i gitarzysta Jerry Canterll wraz z basistą Mikem Starr i perkusistą Seanem Kinney tworzyli niewzykłą, pełną tajemniczości muzykę z zapadającymi w pamięci tekstami i riffami. W swojej twórczości inspirowali się hard rockiem i muzyką metalową lat 70-tych takich zespołów jak Led Zeppelin czy Black Sabbath. Teksty Alice in Chains pisane najcześciej przez Staleya i Cantrella dotyczyły problemu samotności, śmierci czy uzależnień. Debiutancki album grupy wydany został w 1990 roku i nosił tytuł ,,Facelift” pochodzi z niego jeden z najbardziej znanych utworów grupy ,,Man in the Box”. Kolejny , przełomowy album w ich karierze wydany w 1992 roku nosił nazwę ,,Dirt” i przez magazyn ,,Guitar World” został on okrzyknięty jako „Cudownie mroczny, brutalny, ale szczery” Album dotarł do 6. miejsca amerykańskiej listy Billboard 200 i sprawił , że Alice in Chains stali się znani na całym świecie. Wydany w 1994 roku ,,Jar of Flies” jest jedynym w historii wydawnictwem EP które dodarło na 1. miejsce listy Billboard 200. Ostatnim  albumem na którym wokalistą był Layne , to wydany w 1995 roku album ,,Alice in Chains” który krytycy uznali za równie udaną kontynuację krążka ,,Dirt”.

Oprócz mocnych metalowych brzmień, Alice in Chains są również twórcami melancholijnych i depresyjnych ballad z pod znaku ,,Dumb” Nirvany takich jak ,,Nutshell” czy ,,Rotten Apple”, a charakterystyczny styl zespołu bez wątpienia spowodowany był uzależnieniem wokalisty od heroiny które przyczyniło się najpierw do opuszczenia grupy w 1996 roku, do jego pogłębiającej się samotności, a w ostateczności – 5 kwietnia 2002 roku do jego śmierci spowodowanej przedawkowaniem narkotyków, dokładnie 8 lat po śmierci Cobaina…

W 2006 roku Staley został sklasyfikowany na 27. miejscu listy magazynu Hit Parader na 100 najlepszych metalowych wokalistów wszechczasów.

Obecnie zespół nadal tworzy i wydaje kolejne albumy z nowym wokalistą Williamem DuVallem i tutaj fani AiC są podzieleni. Jedni uważają, że to bardzo dobrze, drudzy,  że nie ma to najmniejszego sensu bowiem Alice in Chains bez Layne’a to jak Queen bez Freddiego , The Beatles bez Lennona czy jak Nirvana bez Kurta…

Utwory warte posłuchania: ,,Rooster” , ,,Wolud?” , ,,Down in a Hole,” , ,,Sea of Sorrow” , ,,Grind” , ,,God Am” ,  ,,Again” , ,,I stay away” , ,,Bleed the Freak” , ,,Love Hate Love”

 

C.S

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *