Michael na Wemblay

18 września 2012 r., z okazji 25-lecia płyty BAD, ukazał się na rynku długo wyczekiwany album Michaela Jacksona, którego to koncert odbył się  na Wembley’u.

Jest to nie lada gratka dla wszystkich fanów artysty. Jego wielbiciele od wielu lat pisali do wytwórni Sony, listy z prośbami o wydanie słynnego występu na DVD. Ich prośby zostały wysłuchane i już dziś można oglądać efekty.

Koncert pochodzi z należącej do Michaela Jacksona taśmy VHS, której jakość została nieznacznie ulepszona na potrzeby nowego wydania. Odbył się on 16 lipca 1988 roku dla księżnej Diany, księcia Karola i ponad 72 tysięcy fanów, dzięki czemu trafił na listę koncertów z rekordową frekwencją na stadionie Wembley.

Początkowo Jackson nie chciał wykonywać utworu „Dirty Diana”, bojąc się, że urazi w ten sposób księżnę Dianę. Ostatecznie piosenka została zaśpiewana, ponieważ księżna przyznała, że to jej ulubiony utwór. Oprócz tego na płycie można usłyszeć wykonanie „Man in the mirror”, którego fragmenty zostały wykorzystane na początku filmu „Moonwalker”, słynne „Billie Jean”, „Human nature”, „Smooth criminal”, „Bad”, „Thriller”, oraz utwór

„I just can’t stop loving you”, który można również usłyszeć w wersji hiszpańskiej i francuskiej na specjalnym wydaniu CD. (Ta płyta także weszła na rynek 18 września tego roku).

Trasa koncertowa, podczas której Michael wystąpił na Wembley’u, rozpoczęła się 12 września 1987 r. w Japonii i zakończyła 27 stycznia 1989 r. w Los Angeles. Składała się ze 123 koncertów i została wykonana przed  ok. 5 milionów fanów. Była to pierwsza trasa wokalisty jako artysty solowego i została zapamiętana jako rekordowa pod wieloma względami:

Michael Jackson otrzymał specjalną nagrodę od zarządu Stadionu Wembley za rekord ustanowiony liczbą widzów, oraz za wykonanie rekordowej liczby całkowicie wyprzedanych koncertów. Była to również najdroższa trasa koncertowa, jaką kiedykolwiek zorganizował.

Wszystkie zyski zostały przeznaczone na cele charytatywne.

 

Agnieszka Bakalarska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *