Jednorożec w mundurku

Tak się jakoś dziwnie składa, że na najlepszą muzykę trafiam zupełnym przypadkiem. Na koncert zespołu o niewiele mówiącej nazwie Connan Mockasin wcale się nie wybierałam podczas tegorocznego OFF Festivalu.  Ostatniego dnia miałam jednak trochę czasu do wyczekiwanego przeze mnie koncertu i nic ciekawszego do roboty, więc stwierdziłam – co mi szkodzi, najwyżej wyjdę.


Znacie uczucie które towarzyszy odkryciu czegoś niezwykłego? To było właśnie to.  Połączenie hipnotycznej muzyki, momentami niedorzecznych tekstów, leniwej gry świateł i niemal nieustannego kontaktu wokalisty, Connana Hosforda, z publicznością złożyły się na naprawdę wyjątkową i niezapomnianą atmosferę. Zespół, a właściwie wokalista i lider jednocześnie, miał własną wizję występu, momentami odbiegającą nieco od typowej koncertowej konwencji. Muzycy poubierani byli w dość osobliwe stroje (jeden z gitarzystów występował w szlafroku), Connan natomiast w przerwach pomiędzy utworami dyrygował publicznością. Nie bał się także przyznać w pewnym momencie że najzwyczajniej w świecie skończył im się repertuar (są stosunkowo młodym zespołem). Zespół wiedział jednak co zrobić w tej, dość kłopotliwej, sytuacji. Jeden z muzyków, niejaki Dewey, zatańczył wśród publiczności, a potem wraz z Connanem zaśpiewali cover utworu Michaela Jacksona „Do you remember?”. Między innymi tym zabiegom publika (w tym ja) dosłownie zakochała się w zespole
Co jednak z muzyką? Ciężko dokładnie określić jaki gatunek wykonuje Connan Mockasin. Można to uznać za psychodeliczną mieszankę bluesa i popu, choć podpinanie ich muzyki pod jakikolwiek rodzaj wydaje się być niesamowicie ograniczające i nieadekwatne.  Na pewno jest to bardzo nieszablonowa muzyka, która na długo zostaje w pamięci, chociażby jak „It’s Choade My Dear” czy „Forever Dolphin Love”.
Warto spróbować, najwyżej możecie wyłączyć. Mi nie pozostaje nic innego jak czekać na kolejny koncert zespołu w Polsce.

 CONNAN MOCKASIN – It’s Choade My Dear

Maja Aleksandra Cieśla

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *