Dziewczyna z perłą

Tracy Chevalier- „Dziewczyna z perłą”

Książka opowiadająca o tym jak szesnastoletnia Griet zainspirowała znakomitego malarza Vermeera do namalowania jednego z najbardziej znanych dzieł noszący tytuł „Dziewczyna z perłą”.

Rok 1664. Żona Vermeera zatrudnia młodą służącą o imieniu Griet, która ma podjąć się sprzątania jego pracowni. Pochodzi z ubogiej rodziny. Ojciec stracił pracę, kiedy wybuch pieca przyczynił się do utraty wzroku, a matka stara się pogodzić opiekę nad domem, mężem i dziećmi. Postanawia wysłać córkę do pracy. W czasie pierwszego dnia pobytu u Vermeerów, nastolatka poznaje pięcioro dzieci Cathariny i Johannesa oraz swoje obowiązki. Każdy dzień w domu przy Oude Langendijck sprawia, że Griet coraz bardziej oddala się od swojej rodziny. Z utęsknieniem czeka na każdą niedzielę podczas której może odwiedzić matkę, ojca i siostrę. W czasie pobytu w hali rzeźnickiej poznaje przystojnego Pietera, który od pierwszego wejrzenia zakochuje się w pięknej, a zarazem nieśmiełej szesnastolatce. Nawiązują ze sobą bliższy kontakt dopiero gdy w okolicy domu Griet wprowadzono kwaratannę. Syn rzeźnika próbuje wszelkich możliwości, aby moc się czegoś dowiedzieć. Okazuje się, że siostra Agnes jest ciężko chora. Kilka dni później Griet dowiaduje się, że zniesiono kwaratannę i że jej jedyna siostra nie żyje. W tym momencie praca staje się dla niej uciążliwa. Na dodatek jedna z córek Vermeerów- Cornelia zauważa, że jej ojciec zbliżył się do służacej Griet.

Ciekawi Cię ciąg dalszy? Sięgnij po książkę Chevalier, ktora zabierze Cię w świat wybitnego malarza, który uczy patrzeć tak, żeby coś zobaczyć.

Na podstawie bestsellerowej książki Dziewczyna z perłą Peter Webber wyreżyserował film pod tym samym tytułem ze Scarlett Johansson i Colinem Firthem w rolach głównych. Serdecznie polecam! 🙂

Klaudia Kossowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *