Bitwa pod Wiedniem

Już dziś, 12.10.2012 r. do kin wchodzi oczekiwany przez wszystkich film „Bitwa pod Wiedniem” w reżyserii Renzo Martinelli.

Jest to dramat historyczny, który ukazuje wydarzenia z 1683 r. Trzysta tysięcy wojowników Imperium Osmańskiego pod wodzą Wielkiego Wezyra Kary Mustafy rozpoczyna oblężenie Wiednia. Los miasta jest niepewny – jeśli Wiedeń upadnie, armia Wielkiego Wezyra dotrze do Morza Północnego, a także do Rzymu. 12 września 1683 roku dochodzi do decydującej bitwy. Do boju wkraczają wojska polskie pod wodzą króla Jana III Sobieskiego.

W dramacie można zobaczyć znaną osobowość, okrzykniętego niekwestionowanym królem polskiego kina, Daniela Olbrychskiego, który wcielił się w postać generała artylerii koronnej – Marcina Kazimierza Kątskiego. Króla Jana III Sobieskiego zagrał Jerzy Skolimowski. Wśród znanych aktorów można również obejrzeć Borysa Szyca, który zagrał Hetmana Wielkiego Koronnego, Mikołaja Adama Sieniawskiego.

Choć premiera odbywa się dzisiaj, a zwiastun filmu nie należy do najgorszych, zdania na temat produkcji są podzielone. Wielu osobom przeszkadza brak przywiązania do szczegółów. Nie podoba im się np. ukazanie Sobieskiego, który podczas bitwy wiedeńskiej walczył bez zbroi, natomiast w filmie ukazany jest w pełnym opancerzeniu, czy „zbyt okazałe skrzydła” husarii – jak można przeczytać na forum strony filmweb.

Czy produkcja okaże się dobrym pomysłem? To trzeba ocenić samemu.

 

                                                                                                         Agnieszka Bakalarska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *