2012 w muzyce

Jeśli jest mowa o książkach, filmach czy właśnie płytach, nigdy nie możemy być do końca obiektywni ,bowiem na świecie jest tyle gustów ile ludzi. Pozwolę jednak sobie przybliżyć kilka płyt, które moim zdaniem na pewno zasługują na uwagę.
W Polsce jedną z lepszych płyt jest krążek grupy Hey ”Do Rycerzy, do Szlachty, do Mieszczan” jak napisał jeden z recenzentów ”Bez Hey polska muzyka byłaby jak Kraków bez Smoka Wawelskiego” ,słowa te wręcz idealnie oddają świetną formę zespołu, którą pokazują na swoim dziesiątym krążku. Znajdziemy tutaj utwory podchodzące pod synthpop, ale także te zaczynające się niewinnie od samej gitary, które przy pierwszym uderzeniu perkusji zamieniają się w to, za co kochamy Hey – czyli w  niezwykle melodyjne kawałki brzmiące jak 20 lat temu. A oto najnowszy singiel : „Co tam?
Mela Koteluk  “Spadochron” czyli pop w bardzo ambitnym wydaniu to kolejny udany krążek w polskim przemyśle fonograficznym minionego roku. Pierwsze spotkanie z twórczością tej debiutantki na pewno zaowocuje kolejnymi. Wokalistka ma bardzo nieszablonowy głos, który ciekawie brzmi w towarzystwie dość surowego akompaniamentu.
Najlepszymi płytami minionego roku, moim zdaniem są :”Robaki” Luxtorpedy oraz ”Achtung 2012” Farben Lehre. Mocne wyraziste kompozycje w szablonowym stylu obu grup sprawiają,  że nie zauważamy, kiedy płyta się kończy. Przy pierwszym słuchaniu krążka Luxtorpedy, moją uwagę zwrócił utwór ”Gimli” oprócz tego, za każdym razem gdy słucham tej płyty, odkrywam coś nowego, ani trochę się nie znudziłaJ. Duży plus również za ciekawą okładkę i koncepcję artystyczną.
Farben Lehre stworzyli niesamowite dzieło. Cała płyta jest fenomenalna, świetne teksty oraz niezwykły głos, tworzą świetnie zgraną całość. Już pierwszy utwór ”Achtung 2012” pokazuje nam, że zespół jest w formie. ”Femina” , ”Wataha” oraz ”Aura” to moim zdaniem najlepsze utwory na całej płycie, a idealnym podsumowaniem całego krążka zdają się być słowa z utworu ”Zbrodnia i Wiara” –  „Kochać nie od razu znaczy być kochanym/nie rozumiem ludzi, ten świat jest …. nie uznaję władzy, bo władza przeszkadza / mówię, co myślę, i tylko podpowiadam”.
Zagranicznych płyt minionego roku wartych uwagi jest bardzo dużo, rok 2012 był bardzo owocny.
Kindness  “World, You Need a Change of Mind”, przypadkiem trafiłam na ten tytuł i muszę przyznać, że jestem mile zaskoczona. Kindness to muzyczny projekt brytyjskiego muzyka  Adam Bainbridg’a, który tworzy szeroko pojęty funk. Na płycie znajdziemy bardzo ciekawe kompozycje, które przywołują w pamięci synthpopowe kawłaki z lat 80-tych. Zdecydowanie na płycie coś dla siebie, znajdą fani Depeche Mode, OMD a nawet Madonny.
Rok 2012 był bez wątpienia rokiem Lany Del Rey, o tej dziewczynie można mówić godzinami, jej album Born to Diestał się komercyjnym sukcesem, a sweterki z angory ogólnoświatowym trendem 🙂 Płyta sama w sobie nie jest powalająca ale słucha się jej bardzo przyjemnie.
Płyt z bardziej ciężkimi brzmieniami było bardzo dużo, można napisać o nich szalenie długi elaborat, moim zdaniem na uwagę zasługują ”Apocalyptic Love” Slasha , Serj Tankian z krążkiem ”Harakiri” oraz Lamb of God  ”Resolution”.

 

Z.R

5 thoughts on “2012 w muzyce

 1. Jak dla mnie, artykuł fajny, może nie jest idealny i Pulitzera by nie zdobył, ale każdy sie uczy, do tego też stworzona została „Zajawka”. Pozdrawiam.

 2. może ten artykuł ,,razi” kogoś kto wyjątkowo dobrze czuje się w temacie oceniania płyt. osobiście uważam ze jest okej. ale ludzie są różni 😀

 3. „Jeśli jest mowa o książkach, filmach czy właśnie płytach, nigdy nie możemy być do końca obiektywni” – po pierwsze to nie ma czegoś takiego jak obiektywność. Może chodziło Ci o rzetelność.
  „W Polsce jedną z lepszych płyt jest” – zaprzeczasz sam/a sobie. Lepiej byłoby „Moim zdaniem…”
  A co do muzyki to wolę starego Heya, a nową Nosowską. W tekście nie ma zakończenia i wolałbym dowiedzieć się kto jest autorem tekstu. Walczymy z anonimowością w internecie przecież.
  Pozdrowienia.
  P.S. Piszcie więcej w Zajawce

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *