Zakupoholizm

Czy zastanawiałeś się kiedyś, Drogi Czytelniku, na czym polega zakupoholizm, co oznacza i jakie mogą być jego skutki? A może twierdzisz, że jesteś typem zakupoholika?

Jak wiadomo, na świecie istnieje mnóstwo rodzajów uzależnień. Te najbardziej nam znane to uzależnienia od: tytoniu, alkoholu, internetu, narkotyków czy hazardu. Miano nałogu przypisuje się także zakupoholizmowi, czyli uzależnieniu od zakupów. Jest to choroba polegająca na ciągłym nabywaniu nowych rzeczy, zazwyczaj niepotrzebnych i wcale nieużywanych przez kupującego. Z roku na rok na świecie w zakupoholizm popada coraz więcej osób, najczęściej kobiet.
Każdy zakupoholik potrafi spędzić znaczną ilość dnia na podróżowaniu po sklepach, przeszukiwaniu i przymierzaniu nowych ubrań, oglądaniu nowych kolekcji i wyłapywaniu promocji. Bardzo często zakupy przekraczają ich możliwości finansowe, co wiąże się z pobieraniem kredytów, zapożyczania się u znajomych, czy też kradzieżą. Po udanych szaleństwach sklepowych zakupoholicy odczuwają chwilowe zaspokojenie, jednak bardzo szybko wracają do nich obsesyjne myśli i chęć kupna czegoś nowego. Osoby popadające w ten nałóg, często miewają wyrzuty sumienia i nie potrafią racjonalnie uzasadnić, dlaczego i w jakim celu kupili daną rzecz. Są nieśmiali i rzadko kiedy przyznają się do swojego uzależnienia. Brak możliwości zakupu wywołuje u nich agresję, poddenerwowanie, pobudzenie lub załamanie psychiczne. Osoby te powoli odsuwają się od innych i nie potrafią skupić się na najzwyklejszych czynnościach życiowych.
Zakupoholizm może dotknąć każdego – w różnym wieku, różnej płci czy też stanu finansowego. Z dnia na dzień taka osoba odczuwa coraz większą potrzebę wyjścia na zakupy. Wszystko zaczyna się od regularnego kupowania niedrogich drobiazgów, które w późniejszym czasie przerodzą się w obsesyjny zakup coraz droższych, markowych przedmiotów, w większych ilościach i gatunkach.
Kiedy zauważymy u siebie objawy tego uzależnienia, pamiętajmy, że nie możemy zwlekać. Należy jak najszybciej powiedzieć NIE, zachować umiar i zastąpić zakupy innym nieuzależniającym hobby. W przypadku, gdy nałóg jest już tak silny, że samemu nie można sobie z nim poradzić, należy udać się do lekarza specjalisty lub do psychologa, który z pewnością pomoże nam w leczeniu, wystarczy tylko tego chcieć.

Monika Fliger

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *