Świat tatuażu

imageTatuaże były znane już kilkanaście wieków temu. W wielu plemionach i kulturach miały one znaczenie rytualne, a ich posiadanie było bardzo wielkim wyróżnieniem i nagrodą. Do niedawna kojarzono je głównie z marginesem społecznym – przestępcami, narkomanami, którzy tatuowali na swoim ciele znaki rozpoznawcze swoich gangów lub klanów, jako formę potwierdzenia lojalności i wierności wobec członków zgrupowań. Mimo, iż w społeczeństwie nie były odbierane pozytywnie, popularność tatuaży z roku na rok stale rośnie, nie tylko wśród dorosłych, ale i też młodzieży.
Tatuaże posiadają także swoich przeciwników. Niektórzy twierdzą, że są pogańskimi symbolami, odciągającymi od wiary chrześcijańskiej. Również w niektórych zawodach tatuaże nie są mile widziane i osoby je posiadające mogę być prawie pewne, że nie otrzymają posady w wymarzonym zawodzie. Ciągłe robienie tatuaży może stać się nałogiem, tzw. tatuomanią. Wiele ludzi potwierdza, że tatuowanie wciąga człowieka i z każdym kolejnym tatuażem odczuwalna jest chęć wykonania następnego.
W Polsce tatuaż dobrowolnie można zrobić dopiero po ukończeniu 18 roku życia. Jeżeli osoba niepełnoletnia zdecyduje się na chęć jego posiadania, musi mieć wyraźną zgodę rodziców lub opiekunów. Z racji tego, iż tatuażu nie można tak łatwo usunąć, pamiętajmy, że naszą decyzję co do wytatuowania należy dokładnie przemyśleć i liczyć się ewentualnymi jej konsekwencjami.
Najważniejszą rzeczą jest dobór wzoru. W dzisiejszych czasach możemy go zaprojektować sami – w różnym kolorze, wielkości, kształcie, w postaci napisu lub symbolu. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i kreatywnego myślenia. Wzór powinien utożsamiać się z naszym życiem, pokazywać naszą prawdziwą naturę i nie powinniśmy się go wstydzić. Jeżeli wybierzemy wzór w obcym języku, upewnijmy się czy nie znajdują się w nim żadne błędy, ponieważ poprawki mogą całkowicie zniszczyć wygląd i estetykę tatuażu.
Drugą ważną rzeczą jest miejsce na ciele, w którym tatuaż powinien się znaleźć. Ten wybór zależy również od nas samych i naszego własnego „widzi mi się”. Musimy jednak zapamiętać, ze wykonanie permanentnego malunku jest bolesne, a wszczepianie barwnika za pomocą igły w wrażliwe miejsca na naszej skórze może wiązać się z ogromnym cierpieniem podczas jego wykonywania. Wszystko zależy od naszej wrażliwości i wytrzymałości.
Wybór studia tatuażu i jego wykonawcy również powinien być właściwy. Naszego upragnionego malunku nie powinien wykonywać amator lub osoba, która nigdy nie miała styczności z tym zawodem. Narzędzia po każdym wykonanym tatuażu powinny być porządnie wysterylizowane, gdyż mogą być przyczyną poważnych chorób takich jak: ADIS, przewlekłe zapalenie wątroby, zanik mięsni lub zakażenia bakteryjne. Dobierając barwniki, należy sprawdzić ich skład i pochodzenie, ponieważ mogą być rakotwórcze lub alergiczne.
O tatuaże należy starannie dbać i pielęgnować je zgodnie z instrukcją od osoby, która nam go wykonała. Niezadbany tatuaż może po jakimś czasie przemienić się w wielką rozmazaną plamę, która nawet w najmniejszym stopniu nie będzie przypominać jego pierwotnej formy.
Jeżeli za wszelką cenę będziemy chcieli się pozbyć naszego tatuażu istnieje kilka metod jego usunięcia. Żadna z nich nie daje 100 % pewności, że malunek zniknie. Mogą pozostać po nich brzydkie i widoczne blizny lub części tatuażu- najczęściej kontury. Takie usuwanie wiąże się z kilkunastoma zabiegami, bardzo kosztownymi i czasochłonnymi. Jeżeli na krótkotrwały okres czasu chcemy zrobić sobie wymarzony malunek, możemy zrobić tatuaż z henny, który zniknie po około 3 tyg. po jego wykonaniu.
Po przeczytaniu tego artykułu zachęcam do zastanowienia się i zadania sobie pytania „ czy warto ?”. Liczę, że wybór i wykonanie tatuażu będzie przemyślaną decyzją. Proponuję dać sobie trochę czasu do namysłu, by w przyszłości nie żałować.
Monika Fliger

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *