Międzynarodowy Dzień Piśmiennictwa – z czym się to je?

Dzień Piśmiennictwa, obchodzony 8 września na całym świecie został uchwalony przez UNESCO w 1965 roku. Po angielsku Internarnational Literacy Day; połączony jest z Międzynarodowym Dniem Walki z Analfabetyzmem. Inna nazwa, pod jaką możecie znaleźć to wydarzenie to Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji, pod tym mianem znajdziecie je na polskiej stronie UNESCO. Tegoroczna kampania prowadzona jest pod hasłem ,,Literacy and Sustainable Development”, czyli ,,Fundamenty Zrównoważonego Rozwoju’’,
a główne obchody odbędą się w Dhace, stolicy Republiki Bangladeszu. Przewidziana jest na nie m. in. międzynarodowa konferencja, dotycząca edukacji kobiet i dziewcząt oraz wręczenie dorocznych nagród UNESCO w dziedzinie alfabetyzacji.

Więcej o tym możecie przeczytać na oficjalnej stronie UNESCO, z pewnością jest to temat warty poruszenia na WOSie. Jak wynika ze statystyk, na świecie aż jeden na pięciu dorosłych nie posiada podstawowych umiejętności czytania i pisania. Umiejętność pisania jest prawem każdego człowieka, a dostęp do edukacji wyrazem uszanowania godności ludzkiej. Zauważcie też, że według kryteriów przyjętych przez UNESCO, analfabetyzm to brak umiejętności pisania i czytania, jaki i wykonywania czterech podstawowych zadań matematycznych, u osób powyżej 15 roku życia.

Jest to także dzień, w którym przypominamy wam o czytaniu i możliwościach jakie stwarza. Nie muszę chyba ich wymieniać, od pierwszej klasy podstawówki książki są stale zachwalane, z większym czy mniejszym entuzjazmem. UNESCO chce przekonać nas do porównania się z innymi, docenienia swoich umiejętności i praw w tej gałęzi edukacji. Ale ja po prostu uwielbiam czytać! Nie powiem, że nie obchodzą mnie analfabeci i problemy świata. Tylko… Czytanie jest świetne! Nie dla kształcenia, ocen, sprawdzania wiedzy ani porównywania. Nie dla buntu przeciw wszechogarniającemu nas Internetu, telewizji i komórek. Nie aby imponować ani wywyższać się nad nieoczytanymi. Dla satysfakcji, która płynie prosto z papierowych stron.

Innymi słowy, to wielki okrzyk : CZYTAJCIE!

Mayu Kwiatko

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *