Matematyka w obiektywie

Bywają konkursy matematyczne, na których nie trzeba liczyć i rozwiązywać zadań. Wystarczy tylko spojrzeć na matematykę oczyma wyobraźni.
W tym roku odbyła się V edycja  Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego „MATEMATYKA W OBIEKTYWIE”, pod patronatem Uniwersytetu Szczecińskiego.  Celem konkursu jest zainteresowanie uczestników różnymi obliczami Królowej Nauk.
Tegoroczna edycja cieszyła się dużą popularnością, ponieważ nadesłano ponad 4600 prac z całego świata. Mimo, że dla mnie konkurs zakończył się bez większych sukcesów, chciałabym (chociaż w części) podzielić się z Wami moim zgłoszeniem.

 

„WODNA SINUSOIDA”

Wodna sinusoida

„Zdjęcie zostało wykonane w Ogrodzie Zoologicznym we Wrocławiu. Dla zwykłych śmiertelników, na pierwszy rzut oka, fotografia przedstawia szarą fokę. Dla biologa jest to kotik afrykański, pływający w H2O. Natomiast dla nas, pasjonatów matematyki, piękny (i żywy!) wykres funkcji sinus, o okresie podstawowym 2π!! Wystarczył ułamek sekundy, dobry refleks i jedno kliknięcie, aby zdobyć kolejny dowód na obecność matematyki w otaczającym nas świecie. Kto by pomyślał, że tor ruchu zwierząt jest wzorowany na funkcjach trygonometrycznych? Czy to nie intrygujące? Dla foki jest to naturalny  sposób poruszania się (czyt. Prawdziwa matematyka życia!). Bardzo często mówimy, że coś zmienia się sinusoidalnie. Nie bójmy się także sinusoidy zobaczyć…”

 

„KING’ S PARABOLE”

King's Parabole

„King’s College Chapel to obowiązkowy punkt program wizyty w Cambridge. Zapierająca dech w piersiach architektura to wspaniały projekt, trwający blisko 100 lat. Inicjatorem budowy kaplicy kolegialnej był król Henryk VI, która została zakończona przez Henryka VIII. Dzięki nim, możemy dziś podziwiać imponujący sufit, zawieszony 24 metry nad ziemią! Cała konstrukcja opiera się na łuku parabolicznym. Dzięki temu, że parabola jest zbiorem punktów równoodległych od prostej i punktu, budowla jest stabilna. Dlatego też krzywa stożkowa została doceniona szczególnie w okresie gotyku angielskiego. Nic więc dziwnego, że kaplica King’s College jest jedną w wizytówek Cambridge. W końcu tytuł „największego na świecie sklepienia wachlarzowego” zobowiązuje.”

 

„ASYMPTOTA PIONOWA”

Asymptota pionowa

„Podwójna zagadka: Swoją długą, cętkowaną szyją, przypomina przerywaną linię, którą rysujemy na układzie współrzędnych. Giętkim językiem chce sięgać coraz dalej, coraz wyżej, jak prosta dążąca do nieskończoności. PODPOWIEDŹ: żyrafa pionowa, asymptota siatkowana. Czy znasz już odpowiedź?”

 

 

 

 

 

 

 

 

„OKRĘGI CZASU”

Okręgi czasu

„Czas to jedna z najbardziej wymykających się człowiekowi rzeczy. Nie można go cofnąć, zatrzymać, przyspieszyć ani złapać. Aby poczuć się bezpieczniej postanowiliśmy go przynajmniej kontrolować, co stało się impulsem do wynalezienia zegara. Dziś ze względu na metodę pomiaru, mamy różne rodzaje zegarów: słoneczne, wodne, piaskowe, mechaniczne, elektroniczne, tarczowe, diodowe i wiele innych. Ale czy to nie zadziwiające, że większość z nich ma tarczę w kształcie koła lub okręgu? Oczywiście, że nie, bo przecież koło to figura idealna! Praski zegar astronomiczny w niczym nie odstaje od innych. Co więcej, ten średniowieczny praski orloj podziwiają turyści z całego świata. Dlatego powinniśmy być dumni, bo po raz kolejny matematyka znalazła swoje zastosowanie na tak dużą skalę!”

 

„180°”

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

„Jeśli nie jesteś wielkim fanem geometrii, powinieneś wybrać się na spacer po Łazienkach Królewskich w Warszawie. Może zmienisz swoje zdanie, gdy zobaczysz tam „żywą geometrię euklidesową”. A wszystko to za sprawą pawia indyjskiego, który rozkłada swój barwny tren na π radianów! Pawi ogon to najpiękniejszy kąt półpełny, jaki w życiu widziałam… P.S. Koniecznie szukaj samca.”

 

 

 

 

 

Konkurs był fantastyczną przygodą, która zostawia pamiątkę na całe życie. Warto było wziąć udział, gdyż każde takie wydarzenie sprawia, że wychodzimy z niego bogatsi o nowe doświadczenia. Zmieniła się przede wszystkim perspektywa patrzenia na świat. Teraz można zobaczyć „więcej”. I tego Wam życzę.
Rozejrzyjcie się wokół siebie i spróbujcie dostrzec matematykę! Dajcie znać, jak Wam idzie! 🙂

 

P.S. Zostawiam Was z problemem „kajdanek”i  jednocześnie zajawką następnego artykułu!

za

źródło: „I Ty zostaniesz matematykiem” David Wells

 

 

 

Czy jest możliwe uwolnienie jednej z pętli elastycznej bryły, jaką są „kajdanki”?
Odpowiedź uzasadnij.

 

 

„Energią napędową inwencji matematycznej nie jest rozumowanie, ale wyobraźnia.”

Agustus de Morgan

Justyna Merta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *