Czym jest Dzień Izby Pamięci?

 

Gdy mówi się o historii, strojach galowych, nudnych apelach i to w ostatnim tygodniu szkoły, to niemal każdemu uczniowi nasuwa się myśl: ,,Co te belfry znowu wymyślają?”. Czyżby drogi czytelnik też tak pomyślał? A może czytelnikiem jest owy ,,belfer”, który uśmiecha się teraz
z zaintrygowaniem?

Kto wpadł na pomysł zorganizowania Dnia Pamięci? Czemu to ma służyć? Co ma się wtedy wydarzyć? Miesiąc temu uczniowie z klasy IId (humanistyczno – prawnej) i dwie uczennice z klasy Ig (geograficzno – językowej) wpadli na pomysł, by wysprzątać szkolną Izbę Pamięci znajdującą się na parterze naszej szkoły. Zapytali o zgodę opiekunkę Izby, panią profesor Arletę Skorupkę, która naturalnie się zgodziła.

Uczniom najbardziej zależało, co prawda na przejrzeniu dokładnie starych kronik i zawartości wielkiej skrzyni, kryjącej wiele ,,skarbów”, mimo to wzięli się dokładnie do pracy i wysprzątali wszystkie kąty. Wkrótce jedna uczennica, Karolina Nosek (redaktor naczelny Zajawki) wpadła na pomysł zorganizowania Dnia Izby Pamięci, podczas którego Izba miałaby być otwarta cały dzień.

Pomysł bardzo się spodobał zarówno pani profesor Skorupce, jak i pani dyrektor, Barbarze Kochanek, która postanowiła zaprosić panią kustosz
z leszyńskiego muzeum – Małgorzatę Gniazdowską, by ta przeprowadziła wykład w naszej szkole o Rodzie Leszczyńskich.

Dodatkowo z tej okazji został zorganizowany quiz, z którego dowiemy się, jak nasi uczniowie znają historię naszej szkoły i czy znają naszych nauczycieli. Zwycięzcy zostaną nagrodzeni specjalnym spacerem wokół szkoły i wejściem na szkolny strych. Oprowadzani będą przez Panią profesor Pietrowicz, która opowie , jak dawniej wyglądało ILO.

Dzień Pamięci właśnie trwa. Niektórzy uczniowie nadal pewnie zastanawiają się po co mają  słuchać historii i nudnych apeli. Ale dla tej garstki, która jest dumna, że uczęszcza do tej szkoły i chce poznać swoją historię warto organizować takie wydarzenia.

Fortunata ,,Claw” Fedyk

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *